O PLEMENI  
   

Akita Inu je největší a nejmohutnější představitel ze všech plemen japonských špiců. Své jméno získal po městě Akita,které se nachází v severní části ostrova Honšú.

Odtud pravděpodobně akita inu pochází.Inu znamená pes. Ve své původní domovině-Japonsku,je akita oblíbená a chovaná s úctou. Při rodinných oslavách,jako jsou narození potomka či svatba,byl dar akity symbolem štěstí,zdraví,síly a inteligence.

V dřívějších dobách vlastnily tyto psy pouze bohaté vrstvy šlechticů- samurajů,kteří si drželi pro akity poddané,kteří se o ně starali.Ke každé příležitosti nosili psi určitý obojek a podle barvy obojku a vodítka se dalo poznat,do jaké vrstvy náleží majitel psa.

Prapůvodně byla akita využívána k ochraně před vetřelci,ale především k lovu medvědů.Tomu předcházela už ve štěněčím věku velice tvrdá výchova,kterou prošli jen nejchytřejší a nejbojovnější jedinci.

V Japonsku platí akita jako symbol věrnosti.

Začátkem 60.let nechal císař Hirojito vztyčit v Tokiu pomník:dvanáct v životní velikosti z bronzu odlitých akit.Pomník je symbolem psí věrnosti a věnován památce skutečných psů,kteří provázeli v roce 1957 japonskou vědeckou výpravu na Jižní pól.Neobyčejně tvrdé povětrnostní podmínky donutily členy výpravy vzdát v polovině cesty nerovný boj s přírodou a vrátit se domů.Na místě zanechali část výstroje a skupinu psů.O tři roky později se v expedici pokračovalo a když dorazila do míst,kde přerušili poslední výpravu,vrhlo se k nim s radostným vítáním,kňučením a vrtěním ohonů dvanáct akit.Aby přežili,živili se tím,co ulovili na břehu několik set kilometrů vzdáleného oceánu.Stále se však vraceli do míst,kde je lidé zanechali a čekali na jejich návrat.Nakonec se dočkali.

Akita, ač staré plemeno,byla až donedávna prakticky nedostupným a neznámým plemenem psů.

V roce 1931 prohlásil japonský císař Hirohito toto plemeno za národní poklad a tímto okamžikem byl znemožněn vývoz akit ze země.Toto nařízení částečně přestalo platit až po 2.světové válce,kdy se několik představitelů plemene vyvezlo především s americkými vojáky do USA.

Do České republiky byly akity v počtu 3 jedinců dovezeny v roce 1989 a to právě z USA.První import z Japonska byl uskutečněn v roce 1993.

V dnešní době má akita velice širokou škálu využití. Uplatňuje se zejména jako rodinný společník,doprovodný a strážní pes,neztratí se ani při lovecké práci.Je totiž vynikající barvář a honič.Výborně se osvědčuje jako saňový pes. 

 

zpět na hlavní stránku